Forskning

Aktuellt

Om Mistra

Forskning

Aktuellt

Om Mistra

Publicerad 2026-06-24

Ny ordförande i Mistras kommitté för kapitalförvaltning

Den 1 juli tar Peter van Berlekom, investeringschef på Espiria inom East Capital Group, över som ordförande i Mistras kapitalförvaltningskommitté. Han har tidigare suttit som ledamot i kommittén och ser fram emot sitt uppdrag med entusiasm. Maria Qundos, allokeringschef på Skandia, tillträder som ny ledamot.

Du har blivit utsedd till ordförande för Mistras kapitalförvaltningskommitté. Vad ser du för möjligheter med Mistra kapitalförvaltning?

– Det finns sedan tidigare en bra struktur för kommitténs arbete så det handlar om att utveckla, snarare än att förändra. Vi kommer att ha fortsatt fokus på vår modell, där vi anlitar externa förvaltare som har förutsättningar att leverera goda resultat över tid. Vi ska tillföra värde genom att fatta kloka val och hålla oss till en genomtänkt långsiktig strategi.

Du har sedan ett år suttit som ledamot i kommittén, vad innebär den nya rollen för dig och för Mistra? 

– Forskningsprogrammen som Mistra finansierar är viktiga i omställningen till ett mer hållbart samhälle. Jag tar mig an rollen som ordförande i kommittén med stor entusiasm och jag ska försöka koordinera det nya teamet till goda resultat.

Vad tar du med dig för erfarenheter in i kommittén?

– Ett allmänt samhällsintresse ur ett företags- och kapitalmarknadsperspektiv och en lång erfarenhet av tillgångsförvaltning med hyggliga resultat. Förvaltning idag ser inte ut och fungerar som den gjorde för 10 till 20 år sedan, jag tycker om att följa med i utvecklingen och vara öppen för nya influenser och arbetssätt. Aktiv förvaltning är också en bedömningssport, där det till viss del handlar om förtroende och mjuka faktorer, vilket jag har både förståelse för och erfarenhet av.

Mistras styrelse fattade i december ett beslut om att utreda möjligheten om förlängd livslängd för Mistra. Hur kan kapitalförvaltningskommittén bidra i det arbetet?

– Vi försöker bidra med en realistisk bedömning av förväntad avkastning, beroende på risknivå och tillgångsslag. Vi kan ge en målbild av vad vi vill uppnå, ta hänsyn till oförutsedda händelser och stresstesta utfallet av förvaltningen. Sedan är det upp till Mistras styrelse att beakta avkastningen i relation till forskningsinvesteringar och fatta beslut om trösklar och Mistras livslängd.

Vad ser du för utmaningar gällande Mistras kapitalförvaltning och hur kommer ni ta er an dem?

– Vi ska jobba som ett team, ha en tydlig linje i förvaltningen och fatta beslut på välgrundade underlag och bedömningar. Utmaningen för oss är att se till att de många små besluten leder till ett gott resultat i slutändan, att vi har en balanserad syn inom kommittén och att vi fattar genomtänkta affärsbeslut.

Från den 1 juli 2026 består Mistras kapitalförvaltningskommitté av:

  • Peter van Berlekom, East Capital Group
  • Torbjörn Hamnmark, fristående konsult
  • Maria Qundos, Skandia
  • Maria Khorsand, vd Mistra

I och med att Peter van Berlekom tillträder som ordförande lämnar Märtha Josefsson sitt uppdrag. Hon har varit ordförande för Mistras kapitalförvaltningskommitté sedan 2003. Läs om hennes och Mistras vision om att vara ett föredöme för hållbar kapitalförvaltning här. 

Mer information om Mistras kapitalförvaltning finns här.

Stiftelsen för miljöstrategisk forskning stödjer forskning av strategisk betydelse för en god livsmiljö och hållbar samhällsutveckling